آشنایی با مشخصات يك مسواک مناسب

سرویس سلامت جوان ایرانی؛ بخش پیشگیری و درمان:

مشخصات یک مسواک مناسب را برای شما عزیزان و کاربران محترم قرار داده ایم , با همراه باشید.

 

 

مشخصات یک مسواک مناسب

 

مسواک زدن نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان شما دارد. اولین قدم شما انتخاب یک مسواک مناسب است.

 

در فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها انواع مختلف مسواک در سایز، رنگ و طرح های مختلف وجود دارد. علیرغم تبلیغات شرکت های سازنده مسواک، تاکنون هیچگونه شواهد علمی مبنی بر ارجحیت نوع خاصی از مسواک ارائه نشده است.

 

 

 

 

 

مسواک خوب باید دارای مشخصاتی باشد تا بتواند دندان های را به خوبی تمیز کنید،اما چه معیارهایی؟


1. مسواک باید رشته های نایلونی داشته باشد.


2. رشته های مسواک باید نرم و متوسط باشد.مسواک های زیر به لثه و دندانها آسیب می رساند.


3. اندازه سر مسواک باید متناسب با دهان فرد باشد و همچنین لازم است مسواک کودکان کوچکتر از بزرگسالان باشد.مسواک به طول دو سانتیمتر برای کودکان مناسب است.

 

 

 

4. مدتی که باید از یک مسواک استفاده شود،بستگی به میزان تمیزی،محکمی و فرم رشته های مسواک دارد.تا وقتی که رشته های مسواک تمیز،محکم و صاف است

 

می توان از آن استفاده کرد.اگر فردی طور مرتب و با دقت مسواک کند،معمولاً عمر مسواک او چهار تا شش ماه است.اگر مسواک پس از یک هفته فرسوده شود نشانه این است که فرد نادرست مسواک می زند.

 

 

 


 ویژگیهای یک مسواک خوب چیست؟
مسواک بایستی نرم و از نظر اندازه کوچک باشد.مسواک های نرم نایلونی که انتهای موهای آن گرد و پخ شده ترجیح داده می شوند.الیاف مسواک باید در عرض در 4-3 ردیف و در طول در 12-10 ردیف قرار گرفته باشند. 

 

 


چرا مسواک نرم توصیه می شود؟
عامل ایجاد کننده بیماریهای لثه و دندان،لایه بیرنگ و چسبنده ای است که شامل میکروبها در زمینه ای از بزاق و مواد غذایی بوده که به سطح دندان می چسبد و پلاک میکروبی نامیده می شود.

 

پلاک با کشیدن ناخن بر روی دندان به زیر آن جمع شده و دیده می شود.هدف از مسواک زدن،تمیز کردن دندانها از باقیمانده مواد غذایی و برداشتن پلاک میکروبی بوده که با استفاده از مسواک نرم به این هدف می توان نائل گردید.

 

 

 


 چرا نباید از مسواک زبر استفاده کرد؟
علیرغم تصور مردم جرم رسوب یافته بر دندانها،با عمل مسواک زدن برطرف نمی گردد و نیاز به کمک دندانپزشک و استفاده از وسایلی چون قلم و دستگاه جرم گیری دارد.

 

استفاده از مسواک های زبر و خشن و یا خمیر دندانهای ساینده علاوه بر اینکه باعث تحلیل لثه شده،سبب ایجاد سائیدگی و خراشیدگیهایی بر روی دندانها شده و استعداد گیر پلاک میکروبی و همچنین ریسک ایجاد پوسیدگی را بالا می برد.

 

 


 آیا مسواک برقی بر مسواک دستی ارجحیت دارد؟
خیر،هیچگونه تفاوتی از نظر تمیز کردن دندان با این دو روش وجود ندارد.کما اینکه نوع دستی قابلیت مانور بیشتری دارد. 

 

 


زمان تعویض مسواک چه موقع است؟
به محض اینکه موهای مسواک شروع به سائیده شدن نمود،مسواک باید تعویض شود که این مدت معمولاً سه ماه است.اما این زمان بستگی تام به شدت و نحوه مسواک زدن فرد دارد.

 

 

 

انتخاب مسواک مناسب برای کودکان

مسواک های مخصوص کودکان غالبا به گونه ای طراحی می شوند که جذابیت لازم برای ترغیب کودک به مسواک زدن را داشته باشند. مسواک مناسب برای کودک شما لازم است ویژگی های زیر را داشته باشد:

 

1- سر مسواک کوچک باشد تا در دهان کودک جا شود و سبب آزردگی وی نشود.

2- موهای مسواک از نوع نرم (soft) باشد.

3- موهای مسواک نایلونی و سر آن گرد باشد.

4- دسته مسواک ضخیم باشد تا به راحتی در دست کودک قرار گرفته و کودک بتواند به خوبی مسواک را کنترل نماید.

 

در صورتیکه کودک شما از مسواک برقی استفاده می نماید حتما هنگام مسواک زدن بر کار او نظارت داشته باشید!
    

 

 

آیا مسواک برقی به مسواک دستی ارجحیت دارد؟

در حقیقت مسواک های برقی اثری بهتر از مسواک های معمولی ندارند. اما بعضی افراد از مسواک زدن با مسواک برقی لذت می برند و همین امر باعث می شود زمان بیشتری را صرف مسواک زدن کنند و یا دفعات آن را افزایش دهند.

 

لذا همین امر موجب بهبود بهداشت دهان این افراد می شود. از طرفی برای افرادی که توانایی بدنی کمی دارند و قادر به کنترل مسواک نیستند، مانند مبتلایان به آرتریت(التهاب مفاصل)، استفاده از مسواک برقی راحت تر و مفید تر است.
    

درکنار این مزیت ها باید به قیمت نسبتا بالای این نوع مسواک ها در مقایسه با مسواک معمولی اشاره کرد. مسواک های معمولی ارزان تر و متنوع تر بوده، نیازی به باتری وشارژ ندارند.

 

 

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرم

 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه