آموزش دوخت لباس از روی لباس های شما (عکس)

آموزش دوخت لباس از روی لباس های شما (عکس)
آموزش تصویری دوخت لباس ، آموزش دوخت لباس از روی لباس های شما : یادگیری خیاطی اصلاً سخت نیست اما طراحی و ساخت الگو کمی‌سخت است و یادگیری آن هم زمان زیادی میبرد. فرقی نمیکند چقدر خیاطی بلد باشید؛ ساخت الگو زمان میبرد و البته گاهی اوقات هم اشتباه پیش می‌آید. بجای اینکه وقت تان را صرف کشیدن و بریدن الگو کنید، لباس‌هایتان را کپی کنید! بله، لباس را هم میشود کپی کرد. در این آموزش و در سایت ایران مطلب این روش دوخت رو مشاهده می کنید

بدون استفاده از الگو یک لباس بدوزیدبرای دوخت این لباس هیچ الگویی طراحی و برش زده نشده است

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس
در این پست به شما یک روش خیاطی ساده را یاد می‌دهیم. در این ساختنی یاد می‌گیرید که چطور یک نمونه کاملاً مشابه از یک لباس آماده را بدوزید بدون اینکه چند ساعت با الگوها سر و کله بزنید. این روش بیشتر برای پارچه‌های کش باف مناسب است که نیاز به اندازه‌های بسیار دقیق ندارند. البته میتوانید این روش را برای لباس‌های دیگر هم امتحان کنید اما باید کمی‌بیشتر دقت کنید و مرتب اندازه‌ها را چک کنید.
 
در این روش خیاطی از کاغذ الگو استفاده نمیشود و بجای آن الگو مستقیماً روی پارچه اصلی کشیده میشود. البته می‌توانید از قبل از انتقال الگوی برش به پارچه، الگوها را روی کاغذ پیاده کنید اما اینطوری کارتان بیشتر طول میکشد.

گام اول : وسایل مورد نیاز

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس
 
لباسی که می‌خواهید آن را کپی کنید – حتماً نباید همه قمست‌های لباس را کپی کنید و میتوانید در حین دوخت آن را تغییر بدهید

پارچه – دقت کنید که طول پارچه به برای دوخت لباس کافی باشد
قلم خیاطی
چرخ خیاطی و ابزار لازم برای دوخت و دوز

 
گام دوم : کپی کردن را شروع کنید

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

لباس را بدون چروک و کاملاً صاف روی میز پهن کنیداز درزها شروع کنید و الگو را محل برش را روی پارچه بکشیدقسمت هایی که کشیده اید را سنجاق بزنیدپارچه را تا کنید و نیمه دیگر آستین را بکشیدحالا الگوی یکی از آستین ها کامل شده است     
 
یکی از قمست‌های لباس – که حالا الگوی شماست – را انتخاب کنید و شروع به کشیدن آن روی پارچه اصلی کنید. ما از دست‌های لباس شروع کرده ایم.
 
برای شروع آستین لباس را با دقت روی پارچه پهن کنید و آن را کاملاً صاف کنید. دقت کنید که هیچ چروکی نباید روی پارچه باشد. این الگوی آستین دور پشت لباس پیچیده میشود؛ بنابراین بعد از اضافه کردن چند سنجاق از محل دوخت آستین شروع به کشیدن الگو کنید. دقت کنید که نشانه‌های گوشه‌های آستین باید عمودی باشد. با این روش نمی‌توانید برخی از قسمت‌های آستین – محل دوخت – را روی پارچه اصلی بکشید. این قسمت‌ها را از روی شکل لباس و بعد از برداشتن لباس بکشید. کشیدن الگوی این قسمت‌های لباس کمی‌دشوار و البته مهم است؛ پس تمام تلاش تان را بکنید. بعد از اینکه یک طرف آستین را روی پارچه کشیدید، قسمت آزاد پارچه را روی پشت آستین بگذارید و هر دو را با هم برگردانید تا طرف دیگر آستین را هم بکشید. اگر که لباس خوب و سفت به پرچه وصل شده باشد، فرقی نمیکند که اول کدام طرف آستین را بکشید. همین مراحل را تکرار کنید و پشت آستین را هم روی پارچه بکشید.
 
حالا یک الگوی تقریباً کامل از یکی از قسمت‌های لباس دارید. یکبار دیگر روی را با خط کش‌های مخصوص خیاطی بکشید تا خطوط صاف و دقیق شوند و ایرادهای آنها برطرف شود. حتی اگر این ابزار را هم نداشته باشید، می‌توانید با چشم ایرادهای احتمالی الگویی که کشیده اید را پیدا کنید. کافی است دنبال زاویه‌های نامتناسب یا خطوط کج باشید.

گام سوم : بقیه قسمت‌ها را کپی کنید

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

همین مراحل را برای سایر قسمت های لباس هم تکرار کنیدکشیدن خطوط را از درزهای اصلی شروع کنیدنهایت دقت را بخرج دهید تا اشتباهی رخ ندهدبعد از کشیدن تمام قسمت ها پارچه را ببریدبعد از کشیدن تمام قسمت ها پارچه را ببریددر همین مرحله می تواند اندازه ها را با هم چک کنیدسایر قسمت ها را هم روی پارچه اصلی بکشیدسایر قسمت ها را هم روی پارچه اصلی بکشید     
 
همین کار را برای تمام قسمت‌های لباس تکرار کنید. کشیدن برخی از قسمت‌ها ساده تر از بقیه است. مثلاً برای این لباس، کشیدن بدنه اصلی بسیار ساده است چون پایین آنها کاملاً شبیه هم است و فقط قسمت یقه آن کمی‌متفاوت است. یقه، قسمت پایین لباس و کلاه هم همینطور هستند.
 
وقتی همه قسمت‌های لباس را روی پارچه اصلی کشیدید و ایرادهای آنها را برطرف کردید، میتوانید پارچه را ببرید. حالا برای دوختن لباس آماده هستید.

گام چهارم : الگوها را ارزیابی کنید

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

پارچه هایی که بریده اید را چک کنید تا مطمئن شوید هم اندازه هستندشکل و اندازه پارچه ها باید تقریباً یکسان باشد     
 
بسته به اینکه پارچه تان چقدر کش می‌آید یا می‌خواهید اندازه‌ها چقدر دقیق باشند، باید تکه‌های مختلف الگو را کنار هم امتحان کنید. انجام اینکار قبل از دوخت باعث میشود وقت تان در مراحل بعدی هدر نرود و مطمئن شوید تا اینجا کارتان را درست انجام داده اید. اگر با نرم افزار اتوکد یا نمونه‌های مشابه آَشنا باشید، کارتان در این مرحله بسیار ساده تر میشود. اما بدون نرم افزار و تصویرسازی هم میتوانید الگوها را ارزیابی کنید.
 
قسمت‌هایی از لباس که بهم دوخته میشوند را کنار هم بگذارید و آنها را از بالا تا پایین بهم بچسبانید. به این ترتیب مشخص میشود که پارچه‌ها درست هم اندازه هستند یا نه. اگر اختلاف یا ایرادی دیدید، اندازه‌ها را اصلاح کنید یا یک تکه پارچه دیگر ببرید. برای بررسی دقیق تر باید یکی از درزها را به عنوان راهنما انتخاب کنید. پارچه ای که بریده اید را همان قسمت لباس بگذارید و دقیق ترین نقطه را پیدا کنید. همین درز را به عنوان راهنما در نظر بگیرید و بررسی آن قسمت از پارچه را ادامه دهید.
 
اگر از پارچه کشباف یا پارچه‌هایی که خوب کش می‌آیند استفاده می‌کنید، تفاوت‌های کوچک نمی‌توانند تاثیر زیادی روی ظاهر و تن خور لباس بگذارند. اما برای انواع دیگر پارچه هر اختلاف کوچکی باید برطرف بشود.
 
وقتی از اندازه و شکل تمام تکه‌های پارچه مطمئن شدید، می‌توانید دوخت لباس را شروع کنید.

گام پنجم : لباس را بدوزید

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

دوخت لباس را از آستین ها شروع کنیدبعد از آستین ها سراغ قسمت های اصلی لباس برویدبرای دوخت و دوز باید از چرخ خیاطی استفاده کنید     
 
حالا به قسمت آسان کار رسیدیم؛ دوخت و دوز! فراموش نکنید که دارید یک لباس می‌دوزید و باید یک چرخ خیاطی داشته باشید. روش دوخت بیش از هر چیز به جنس پارچه ای که انتخاب کرده اید، بستگی دارد. به همین خاطر ما راهنمایی کلی را برایتان می‌نویسیم و جزییات را به خودتان می‌سپاریم.
 
برای لباسی که در تصاویر دیدید، ابتدا آستین‌ها را به پارچه جلویی و عقبی لباس دوختیم و سپس سراغ زیر بغل و درزهای کناری رفتیم. سپس سرآستین‌ها را آماده کردیم و یقه را به بالای لباس دوختیم. سپس یک کانال به یقه به اضافه کردیم و بقیه قسمت‌ها را چک کردیم.

گام ششم : نکات نهایی

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

با تکه های پارچه یک بند بدوزیدبا تکه های پارچه یک بند بدوزیدطول بند باید بیشتر از دور کلاه و یقه لباس باشدبه دو سر بند چرم بدوزیدبند را از کلاه و یقه لباس رد کنید     
 
اگر شما هم چنین لباسی را می‌دوزید یا یقه، آستین‌ها و دور کمر لباس تان بند دارد، این مرحله را رد نکنید. سخت ترین قسمت دوختن این لباس رد کردن بند از داخل یقه است. به همین خاطر این مرحله از کار را در یک گام جداگانه توضیح داده ایم. ابتدا با تکه‌های پارچه اضافی یک بند بسازید و یک سنجاق به سر آن وصل کنید. حالا بند و سنجاق را از کانالی که بالای یقه دوخته اید، رد کنید. در نهایت هم دو تکه چرم – با هر چیز دیگر – به دو سر بند اضافه کنید تا از یقه و کلاه بیرون نزند.
لباس تان آماده است

آموزش دوخت, آموزش دوخت لباس

به همین سادگی و بدون سر و کله زدن با الگو صاحب یک لباس جدید شدید

 
این روش یکی از آسان ترین روش‌های خیاطی است که نیاز به مهارت خاصی ندارد. تنها چیزی که برای دوخت لباس به این روش باید بلد باشید استفاده از چرخ خیاطی است. دوخت لباسی که در تصویر می‌بینید فقط یک ساعت و نیم طول کشیده است. می‌بینید که این روش خیاطی نه تنها آسانتر است بلکه وقت کمتری هم میبرد.
 
حالا می‌توانید هر لباسی که بخواهید را به آسان ترین شکل ممکن بدوزید – د�� واقع کپی کنید – و کلی هم در هزینه‌هایتان صرفه جویی کنید.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه