از هتاکی به دانیل داوری تا دلداری و تحسین ایکر کاسیاس

از هتاکی به دانیل داوری تا دلداری و تحسین ایکر کاسیاس


اخبار ورزشی - آیا باید در پی واردات فرهنگی باشیم؟!
از هتاکی به دانیل داوری تا دلداری و تحسین ایکر کاسیاس

رفتار پرخاش جویانه به عنوان عکس العمل نسبت به هر رویداد سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و ... در حال نهادینه شدن است و متاسفانه دیدگاه‌های رادیکال به ضمیمه ادبیات خلاف اخلاق از هر دو جانب موافق و مخالف قابل شنیدن است و این برای کشوری با سابقه فرهنگی عظیم چون ایران قابل هضم نیست.

کاپیتان تیم ملی فوتبال اسپانیا با شکست تحقیرآمیز یارانش مقابل هلند بدترین شب زندگی‌اش را تجربه کرد و طلسم گل‌نخوردنش شکسته شد و موج ناامیدی برای عدم صعود تیم ملی اسپانیا افزایش شدت گرفت اما برخلاف آنچه تصور می‌شد، کاپیتان تیم ملی فوتبال اسپانیا نه تنها مورد سرزنش قرار نگرفت که با حمایت شدید مردم اسپانیا همراه شد؛ اتفاقی که عکسش برای دانیال داوری رخ داد و موجب دلسردی این بازیکن شد تا بار دیگر بتوان به تفاوت‌های فرهنگی عمیق تر بیاندیشیم!

به گزارش «تابناک»، پس از صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی و در نخستین گام تیم ملی فوتبال ایران در راه آماده‌سازی برای جام جهانی فوتبال با شکست برابر تیم نه چندان قوی گینه آغاز شد تا با همین یک شکست در بازی تدارکاتی، شاهد حملات بسیار عجیبی به سرمربی تیم ملی و البته دروازه بان ایران در این بازی باشیم. دانیال داوری که در این رویداد نتوانست در چهارچوب دروازه ایران حضور موفقی داشته باشد و انتظارات را برآورده نکرده بود، سیبل اصلی انتقادات شد و هجمه عجیبی پیرامونش شکل گرفت.

ایرانی‌های حاضر در این صفحه، ضمن به کار بردن الفاظ رکیک نسبت به این دروازه‌بان جوان ایرانیِ جا مانده از تیم ملی، او را غریبه‌ای خواندند که در تیم ملی ایران جایی ندارد و ادبیاتی نژادپرستانه او را دورگه خواندند و پسوند این عبارت نیز الفاظ بسیار شنیعی قرار دادند که خلاف انسانیت است، چه رسد به آنکه درباره ساحت اخلاق و نسبت این ادبیات با اخلاقیات سخن به میان آورد. البته در میان این حجم عظیم فحاشی‌ها، برخی نیز به دفاع و دلجویی از داوری پرداختند اما در آن مقطع، توهین‌ها بسیار پررنگ‌تر بود و وجه غالب ماجرا را شامل می‌شد و حتی موقعیت داوری را در تیم ملی به شدت تضعیف کرد.

 

اخبار,اخبار ورزشی ,دانیل داوری


حال با گذشت مدتی نسبتاً طولانی نسبت به آن ناهنجاری، شاهد اتفاقی تازه در این عرصه هستیم و در اتفاقی که در جام جهانی افتاد، از سوی مردم اسپانیا یک کلاس درس گذاشته شد تا دریابیم که نباید با غلبه احساسات لحظه‌ای مان هر توهینی که تشخیص دادیم به هر شخصی در هر فضای عمومی بیان کنیم و چنین رفتارهایی را نیز بدون کوچک‌ترین حس شرمندگی تکرار کنیم.

پس از شکست تیم فوتبال اسپانیا با نتیجه دور از انتظار 5 بر یک مقابل هلند در جام جهانی برزیل، یکی از تلخ‌ترین شب‌های ایکر کاسیاس دروازه بان برجسته و کاپیتان تیم ملی اسپانیا رقم خورد و طلسم کاسیاس در بسته نگه‌داشتن دروازه‌اش پس از 477 دقیقه با شگفتی سازی لاله‌های نارنجی‌ شکسته شد، انتظار می‌رفت کاسیاس تا مرز نابودی در سطح افکارعمومی اسپانیا پیش برود، به خصوص آنکه این اتفاق در بازی رسمی مهمی چون بازیهای گروهی جام جهانی رخ داده باشد اما به جز برخی چون مارادونا، انتقادات نسبت به کاسیاس کاملاً منطقی بود.

پس از این شکست سنگین روزنامه آ.اس اسپانیا گزارش داد، هواداران تیم ملی اسپانیا نسبت به صعود تیمشان به دور دوم جام جهانی خوش‌بین نیستند و حتی بر اساس نظرسنجی که بر روی سایت این روزنامه منتشر شده بود، 65 درصد رای به حذف اسپانیا در همین مرحله گروهی داده‌اند و 35 درصد دیگر معتقدند اسپانیا می‌تواند به مرحله بعد صعود کند اما در عین حال باز هم چنین ناامیدی باعث نمی‌شود، کاسیاس کیسه بوکس شود و مردم اسپانیا او را تا مرز نابودی پیش ببرند.

اخبار,اخبار ورزشی ,دانیل داوری

 
مردم اسپانیا به صفحه او هجوم بردند اما نه برای توهین و تحقیر یک بازیکن مطرح تیم ملی‌شان، بلکه برای حمایت از این بازیکن که در نوع خود اتفاقی جالب بود. هرچند اقلیتی در کامنت‌هایشان به کاسیاس انتقاد یا توهین کردند اما اکثریت بیش از 8 هزار کامنتی که برای آخرین پست کاسیاس با بیش از چهارصد لایک تا این لحظه آمده حاوی جملاتی در حمایت از این بازیکن است؛ جملاتی نظیر: «بهترین دروازه بان جهانی»، «تو نیروی بزرگی برای اسپانیا هستی»، «دلسرد نشو، این آغاز یک جنگ بود»، «ایکر، تو بهترین در جهان هستی، آن روز روز بد تو بود» و... .

سوای اینکه دانیال داوری چه میزان شایستگی دروازه بان اول یا دوم ایران را داشت یا دارد و یا ایکر کاسیاس تاکنون چه میزان خود را ثابت کرده، این واکنش قابل هضم نیست. رفتار پرخاش جویانه به عنوان عکس العمل نسبت به هر رویداد سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و ... در حال نهادینه شدن است و متاسفانه دیدگاه‌های رادیکال به ضمیمه ادبیات خلاف اخلاق از هر دو جانب موافق و مخالف قابل شنیدن است و این برای کشوری با سابقه فرهنگی عظیم چون ایران قابل هضم نیست.

آیا باید با نگاهی به رفتار مردم دیگر کشورها، در پی واردات فرهنگی باشیم یا با نگاهی به پشت سرمان و ریشه‌های تاریخی‌مان، در این زمینه تجدیدنظر خواهیم کرد؟ حفظ ساحت ادب ولو در واکنش به تلخ‌ترین اتفاقات که عاملش بدترین اشخاص قابل تصور باشند، جزو بدیهی ترین اصول فرهنگی است که باید از کودکی نهادینه شده باشد و متاسفانه ظاهراً حداقل برای گروهی این بدیهیات نهادینه نشده و عوارض اینچنینی را در پی دارد که با انعکاسش گاهی حتی به حیثیت یک ملت ثلمه وارد می‌شود.

فرصت را غنیمت بشماریم و هریک به سهم خود در راستای ایجاد تحولی هرچند کوچک در خود و اطرافیانمان گامی کوچک برداریم تا در آینده‌ای نه چندان دور، حداقل‌های فرهنگی نظیر عدم توسل به توهین و خشونت به عنوان ابزار بیان مخالفت در تمامی ساحت‌های فردی و جمعی برچیده شود و قبح فحاشی در فرهنگ ایرانی به نقطه‌ای برسد که برخی از ادبیات توهین آمیز، دیگر جزئی از ادبیات عامیانه و کوچه بازاری نباشد.

اخبار ورزشی - تابناک

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه