تأثير نوشيدني‌هاي گازدار بر سلامت

سرویس سلامتبه نقل از دکتر من؛ بخش تغذیه:

اگرچه خيلي ها علاقه زيادي به نوشيدني هاي گازدار دارند اما نتايج بررسي ها نشان مي دهد که مصرف اين نوشيدني ها قطعاً پيامدهاي مخربي مانند آسم، مشکلات کليوي و بيماري قلبي دارد

تأثير نوشيدني‌هاي گازدار بر سلامت - تصویر 1

مترجم: عليرضا- اگرچه خيلي ها علاقه زيادي به نوشيدني هاي گازدار دارند اما نتايج بررسي ها نشان مي دهد که مصرف اين نوشيدني ها قطعاً پيامدهاي مخربي مانند آسم، مشکلات کليوي و بيماري قلبي دارد. ترکيبي به نام «سديم بنزوئيت» در نوشيدني ها يافت مي شود که براي کند کردن رشد باکتري از آن استفاده مي شود. اين ترکيب مي تواند باعث ايجاد جوش هاي ريز، آسم و اگزما شود.

+ ميناي دندان

قند و اسيد موجود در اين نوشيدني به آساني ميناي دندان را از بين مي برد. موقعي که پوسيدگي دندان به ريشه عصب و قسمت پايه دندان مي رسد، در صورت درمان نشدن، دندان ممکن است آبسه کند.

+ بيماري قلبي

اغلب نوشيدني ها حاوي فروکتوز زياد شيره ذرت است که خطر سندروم متابوليک را افزايش مي دهد. اين سندروم با افزايش خطر ديابت و بيماري قلبي ارتباط دارد.

+ مشکلات مختلف

ظرف اين نوشيدني ها با لايه اي از رزين حاوي BPA (بيسفنول A) پوشيده شده است. اين همان ماده سرطان زايي است که در شيشه پلاستيکي آب و ظروف پلاستيکي يافت مي شود که منجربه بلوغ زودرس و ناهنجاري هاي تناسلي مي شود.

+ پوکي استخوان

نوشيدني هاي گازدار حاوي اسيد فسفريک است و برنامه غذايي سرشار از فسفين با خطر افزايش بالاي پوکي استخوان

ارتباط دارد.

+ افزايش خطر ديابت

در افرادي که به ميزان زياد نوشيدني هاي گازدار مصرف مي کنند خطر ابتلا به ديابت نوع ۲ تا ۸۰درصد افزايش مي يابد.

آسم +

سديم بنزوئيت موجود در نوشابه ها به عنوان نگه دارنده (کنترل ميکروبي) در غذا استفاده مي شود. اين نگه دارنده ها، سديم را بيشتر از ميزان مورد نياز به برنامه غذايي اضافه مي کند و دستيابي به پتاسيم را کاهش مي دهد. برخي واکنش ها به سديم بنزوئيت شامل جوش هاي ريز، آسم و اگزماست.

مشکلات کليوي +

اين نوشيدني ها حاوي ميزان زياد اسيد فسفريک است که با سنگ کليه و مشکلات ديگر کليوي ارتباط دارد و احتمال بروز سنگ کليه را در مرداني که دچار اضافه وزن هستند افزايش مي دهد.

قند اضافه +

۲۰ دقيقه پس از مصرف نوشابه، قند خون بالا مي رود و منجر به ترشح زياد انسولين در خون مي شود.

۴۰ دقيقه بعد، جذب کافئين در بدن به پايان مي رسد. مردمک چشم گشاد مي شود، فشارخون بالا مي رود، در نتيجه کبد، قند بيشتري وارد خون مي کند. گيرنده هاي «ادينوسين» در مغز مسدود و مانع خواب آلودگي مي شود.

۴۵ دقيقه بعد، ميزان توليد دوپامين افزايش پيدا مي کند و مرکز لذت مغز تحريک مي شود. اين دقيقاً، مشابه عملکرد هروئين است.

چاقي مفرط +

ارتباط بين مصرف نوشيدني هاي گازدار و وزن بدن به قدري قوي است که محققان مي گويند مصرف اين نوشيدني ها خطر چاقي مفرط را 6/1 برابر افزايش مي دهد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه