برگ‌های تمبرهندی متناوب و مركب شامل ۱۰ تا ۲۰ جفت برگچه فشرده و نزدیك به هم است. گل‌های تمبر هندی به رنگ زرد مایل به قرمز و به شكل خوشه در انتهای ساقه ظاهر می‌شود. میوه آن شبیه باقلا به شكل غلاف و نیام و با كمی خمیدگی است‌. این غلاف به طول ۱۰ سانتی‌متر می‌باشد كه در آن بین ۳ تا ۱۰ دانه قرار دارد. برای تهیه تمبر هندی‌ها میوه‌ها را شكافته و قسمت گوشت‌دار آنها را با هسته بیرون آورده و خشك می‌كنند‌. خشك كردن تمبر هندی طرق مختلفی دارد و در هر منطقه فرق می‌كند‌. مثلاً در جزایر آنتیل قسمت گوشت‌دار ...

گیاهان دارویی,سایت گیاهان دارویی,خواص گیاهان دارویی,گیاهان دارویی ایران,استفاده از گیاهان دارویی,خواص تمبر هندی,برگ‌های تمبرهندی متناوب و مرکب شامل ۱۰ تا ۲۰ جفت برگچه فشرده و نزدیک به هم است. گل‌های تمبر هندی به رنگ زرد مایل به قرمز و به شکل خوشه در انتهای ساقه ظاهر می‌شود. میوه آن شبیه باقلا به شکل غلاف و نیام و با کمی خمیدگی است‌. این غلاف به طول ۱۰ سانتی‌متر می‌باشد که در آن بین ۳ تا ۱۰ دانه قرار دارد.
برای تهیه تمبر هندی‌ها میوه‌ها را شکافته و قسمت گوشت‌دار آنها را با هسته بیرون آورده و خشک می‌کنند‌. خشک کردن تمبر هندی طرق مختلفی دارد و در هر منطقه فرق می‌کند‌. مثلاً در جزایر آنتیل قسمت گوشت‌دار آن را در ظرف بزرگی که دارای شربت غلیظی در حال جوش است وارد می‌کنند تا شربت در منافذ میوه نفوذ کرده و آن را حل کند.

ترکیبات شیمیائی
قسمت گوشت‌دار میوه دارای کمی قند و پکتین و همچنین اسید سیتریک‌، اسید مالیک‌، تارتارات و اسید پتاسیم می‌باشد‌. در پوست درخت تمبر هندی مقداری تانن وجود دارد‌. سرشاخه‌های جوان و سبز این درخت دارای مقدار زیادی ویتامین‌های گروه B می‌باشد.

خواص داروئی
- تمبر هندی از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است‌.
- خوردن تمب هندی باعث پائین آمدن تب می‌شود.
- به هضم غذا کمک می‌کند.
- تمبر هندی خنک‌کننده بدن است.
- برای رفع تشنگی مفید است.
- دل به‌هم خوردگی و تهوع را برطرف می‌کند.
- پوست تمبر هندی قابض و رفع‌کننده اسهال است.
- پوست تمبر هندی قابض و رفع‌کننده اسهال است.
- بهترین طریقه استفاده از تمبر هندی این است که این ماده را در آب خیس کنید و سپس آن را صاف کرده و با نبات بخورید.
- دم‌کرده تمبر هندی نیز اثر ملین دارد. برای تهیه دم‌کرده یک قاشق غذا خوری تمبر هندی را با نیم لیتر آب جوش مخلوط کرده و به مدت یک ساعت بگذارید بماند سپس این دم‌کرده را در طول روز مصرف کنید.
- تمبر هندی را بپزید و ضماد از آن درست کنید. این ضماد را روی ورم و قسمت‌های دردناک بدن بگذارید.

مضرات
تمبر هندی برای ریه و طحال خوب نیست و در اشخاصی که ریه و طحال ضعیف دارند ممکن است تولید اشکال کند. این‌گونه اشخاص بهتر است که تمبر هندی را با کتیرا و یا خشخاش بخورند.

تهیه و گردآوری : گروه سلامت پرداد / منبع : ویستا

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه