دنیای عزیزم! من یک ناشنوا هستم


دنیای عزیزم! من یک ناشنوا هستم - تصویر 1

سکوت سرشار از ناگفته هاست یا تنها صداست که می ماند؟ برای درک جواب این سوال نباید حتما شاعر باشی نمی توانی با استدلال هم به آن برسی باید درک کنی! باید در دنیای پر سر و صدای امروز در سکوت خود بیندیشی تا ببینی کدام واژه برای توصیف دنیای سکوت مناسب است. آن وقت می توان فهمید در این سکوت چه حقیقتی نهفته است. حقیقت گوشی که صدا ها و شناسه ها را در سکوت بشنود و زبانی که صداقت را از خاموشی خویش فریاد زند و از آن چیز ها سخن بگویید که بر او گذشته است.

 

 

برای کسی که نمی شنود، ناشنوایی تنها یک مفهوم دارد، اما در عالم پزشکی شنوایی و ناشنوایی برای خود تعریف دارد و طبقه بندی می شود. طبق تعاریف، آسیب های شنوایی به ۵ دسته از ناشنوایی خفیف تا عمیق تقسیم می شود. درکم شنوایی خفیف، افت شنوایی ۱۵ تا ۲۵ دسی بل است که اشکال واضحی در گفتار و زبان این افراد دیده نمی شود. در گروه دوم یعنی کم شنوایی ملایم افت شنوایی ۲۵ تا ۴۰ دسی بل است درک صدای آهسته برای این گروه مشکل است و اشکال در تلفظ آنها مشاهده می شود. گروه سوم کم شنوایی متوسط است که افت شنوایی ۴۰ تا ۷۰ دسی بل است. گروه چهارم کم شنوایی شدید است که افت شنوایی ۷۰ تا ۹۰ دسی بل است.این افراد هیچ کدام از اصوات گفتاری را نمی شنوند. گروه پنجم کم شنوایی عمیق است که افت شنوایی بیش از ۹۰ دسی بل است.

 

● درک به جای ترحم

آبراهام بن گورا ناشنوایی از کشور گینه در خطابه ای به دنیا می گوید: دنیای عزیزم، من یک ناشنوا هستم، ولی نه تنها از ناشنوا بودن خود ناخرسند نیستم بلکه به عکس شکرگزار خالق متعال خویشم. من نه تنها احساس ضعف نمی کنم بلکه خود را قوی، قادر و آماده برای جدال با هر مشکلی می دانم و از همنوعان خود می خواهم که حقوق ما را محترم بشمارند، ما را بفهمند و با ما همراه باشند.

 

 

محیط اطراف همه انسان ها به وسیله ۳ عامل تصویر، صوت و لمس اشیا و اجسام قابل درک است. مهم ترین نکته ای که در روان شناسی معلولان حسی باید به آن توجه کرد، این است که بدانیم آنها همواره در درک محیط اطراف خود از یکی از این ۳ عامل محروم هستند.

 

این شناخت ما را کمک می کند که بتوانیم در برخورد با معلول حسی موفق تر باشیم. معلول حسی پیوسته این دغدغه را دارد که به دلیل نقص یکی از ورودی های اطلاعاتی خود، اطلاعات ناقصی را از محیط دریافت کند، لذا این تکلیف بر اطرافیان او واجب می شود که محیط اطراف را به گونه ای در ذهن او القا کنند که نقص حسی موجب آزار و تشدید احساس کمبود او نشود. در حقیقت اطرافیان یک معلول حسی باید نقش حس معلول او را ایفا کنند.

 

● امیدها و مشکلات

بیش از ۳۰ سال از شروع کاشت حلزون گوش در جهان می گذرد. کاشت حلزون امید ها را در دل بسیاری از کسانی که کودک ناشنوا دارند، زنده کرد که می توانند تا حدی شنوایی را به کودک خود برگردانند. پروتز حلزون شنوایی یک وسیله الکترونیکی است که برای کمک به افرادی که دارای کم شنوایی شدید تا عمیق هستند و از سمعک هیچ بهره ای نمی برند، ساخته شده است.

 

کودکان با کم شنوایی شدید تا عمیق و بزرگسالان که بعد از زبان آموزی ناشنوا شده اند، می توانند به طور موثری از کاشت حلزون شنوایی بهره مند شوند. پیش بینی این که کاشت حلزون شنوایی برای چه افرادی مفید است، ناممکن به نظر می رسد، اما به دلیل نقش مهم شنوایی در پیشرفت زبان، به نظر می رسد کاشت حلزون شنوایی در سنین ابتدایی بهتر باشد، ضمنا افرادی با حافظه گفتار و زبان، نسبت به کسانی که تجربه ای از گفتار و زبان ندارند، بهره بیشتری از کاشت حلزون شنوایی خواهند برد. هرچه مدت کم شنوایی طولانی تر باشد، سودمندی کاشت حلزون شنوایی محدودتر خواهد شد.

 

 

به طور معمول عمل جراحی در کودکان بین یک تا ۲ سال و در بالغان حداکثر یک سال پس از کم شنوایی عمیق توصیه می شود.

از حدود ۱۵ ـ ۱۰ سال پیش، عمل کاشت حلزون در کشور انجام می شود؛ با وجود این، هنوز بیمارانی که مشکل شنوایی دارند، برای اقدامات درمانی به پزشک دیر مراجعه می کنند. چنانچه کم شنوایی کودکان بیش از ۸۵ دسی بل باشد، در فهرست کاندیداهای کاشت حلزون قرارمی گیرند.

 

بهترین سن کاشت حلزون گوش قبل از ۱۸ ماهگی است و با افزایش سن کودک، نتیجه به دست آمده، از مطلوبیت کمتری برخوردار خواهد بود، اما افت شنوایی عمیق تا شدید تنها یکی از فاکتورهای مورد نظر در فهرست کاشت حلزون است و مواردی چون توانایی و حمایت مالی خانواده و سن فرد کم شنوا از دیگر فاکتورهای حائز اهمیت است، زیرا این پروتز فقط در یک مرحله از سوی دولت در اختیار بیمار قرار می گیرد و پروتز مذکور به طور مرتب نیازمند سرویس های دوره ای؛ سیم و باتری است که گاهی این هزینه ها از تعویض سمعک دیجیتال پر هزینه تر است. البته هزینه ابتدایی این عمل بسیار بالاست.

 

 

نکته: کودکان باید در ماه نخست زندگی خود مورد ارزیابی شنوایی قرار گیرند. در صورتی که مشکوک به کم شنوایی باشند، تا ماه سوم حتما باید توسط یک متخصص شنوایی سنجی مورد ارزیابی قرار گیرند.

 

هزینه کاشت حلزون در دنیا بین ۵۰ تا۶۰ هزار دلار است. این عمل در ایران با حمایت دولت تقریبا به طور رایگان انجام می گیرد و خانواده بیمار صرفا مبلغ یک میلیون تومان برای مشارکت به صندوق ارزی پرداخت می کند. البته این سهمیه رایگان تعداد محدودی در سال دارد، تعداد کسانی که طی سال های ۷۱ تا ۸۳ تحت عمل این جراحی قرار گرفته اند، ۶۸۰ نفر بودند که در مقایسه با جمعیت کم شنوایان، بسیار ناچیز است، اما کاشت حلزون به معنای دست یافتن به درمان کامل نیست استفاده کنندگان از کاشت حلزون شنوایی جهت رسیدن به بالاترین سودمندی، باید در برنامه های پیگیری که از سوی تیم کاشت حلزون شنوایی طراحی شده، فعالانه شرکت داشته باشند.

 

نوع برنامه پیگیری بر حسب موقعیت محلی متغیر است، اما در کل فرد باید به طور منظم برای برنامه ریزی پردازشگر گفتار به کلینیک مراجعه کنند. این امر به شنوایی شناس این اطمینان را می دهد که عملکرد پروتز، کاشت مناسب است. شنوایی شناس همچنین می تواند برای دستیابی فرد استفاده کننده به بیشترین سودمندی، اصلاحات کوچکی را در برنامه اعمال کند. از طرفی درمان منظم گفتار و زبان، بویژه برای کودکان لازم است.

 

 

● پیشگیری بهتر از درمان

 

پیشگیری همیشه از درمان بهتر است بخصوص اگر این پیشگیری به باقی ماندن یا دست یافتن به یکی از حواس پنجگانه منجر شود. بسیاری از عواملی که باعث ناشنوایی می شوند، قابل پیشگیری و حذف هستند. از هر هزار کودک، ۲ یا ۳ کودک ناشنوا یا سخت شنوا متولد می شوند و تعداد بیشتری در سال های بعدی کودکی، شنوایی خود را از دست می دهند. کودکان باید در ماه نخست زندگی خود مورد ارزیابی شنوایی قرار گیرند. در صورتی که مشکوک به کم شنوایی باشند، تا ماه سوم حتما باید توسط یک متخصص شنوایی سنجی مورد ارزیابی قرار گیرند. در صورت اثبات وجود کم شنوایی، حتما باید تا پیش از ۶ ماهگی سمعک یا دیگر وسیله ارتباطی مناسب تجویز شود.

 

مهم ترین زمان برای دریافت و آموختن زبان، ۳ سال نخست زندگی هر فرد است. در حقیقت کودکان در ۶ ماه نخست زندگی خود، شروع به یادگیری زبان و گفتار می کنند. بررسی ها نشان می دهد افرادی که دچار اختلالات شنوایی هستند و اقدامات توانبخشی برای آنان خیلی زود آغاز می شود، مهارت های زبانی بهتری نسبت به گروهی دارند که این اقدامات برایشان انجام نمی گیرد.

 

 

ناشنوایی بر اثر عوامل دوران بارداری یکی از شایع ترین انواع ناشنوایی است. در دوران بارداری نباید هیچ دارویی حتی گیاهان سنتی را بدون سفارش پزشک مصرف شود. بعضی داروها، روی گوش اثرهای سمی دارند. اگر زن باردار این داروها را مصرف کند، موجب ناشنوایی جنین می شود. زنان باردار هنگام مراجعه به پزشک، باید او را از باردار بودن خود آگاه کنند. بیماری های عفونی در دوران بارداری نیز می توانند موجب ناشنوایی شود. یکی از بیماری های عفونی خطرناک، سرخجه است.

 

بیماری های خود کودک نیز باعث ناشنوایی می شود. ازجمله این بیماری ها می توان از بیماری های عفونی مثل مننژیت، اوریون، سرخک، آنفلوآنزا و آبله مرغان نام برد که موجب کم شنوایی یا ناشنوایی می شود. پس باید بیماری های کودکان را جدی بگیرید و بموقع به پزشک مراجعه کنید. واکسیناسیون بر ضدبیماری ها نیز جلوی به وجود آمدن ناشنوایی را می گیرد. همچنین استفاده از شیر مادر تا ۲ سالگی، مبتلا شدن کودک به عفونت را کم می کند.

 

 

یکی دیگر از عوامل ناشنوایی چرک کردن خود گوش هاست. اگر هر یک از قسمت های گوش چرک کند، شنوایی برای مدت کوتاهی، کم می شود. اگر چرکی شدن گوش، درمان نشود، ناشنوایی همیشگی می شود. بنابراین با کوچک ترین نشانه های بیماری گوش، به پزشک مراجعه کنید. زردی شدید نوزاد نیز گاهی باعث آسیب به مغز و در نتیجه ناشنوایی می شود. گاهی هم بیماری کم کاری تیروئید باعث ناشنوایی می شود.

 

نکته بسیار مهم در پیشگیری از ناشنوایی در کودکان این است که برخی کودکان چند ماه یا چند سال پس از تولد به هر دلیلی دچار کم شنوایی می شوند. در این موارد، معمولا والدین نخستین افرادی هستند که متوجه این موضوع می شوند. بنابراین حتی اگر کودک شما یک بار مورد ارزیابی شنوایی قرار گرفته است، اما باز هم باید مراقب بروز علائم کم شنوایی در او باشید. اگر به هر دلیلی تصور می کنید کودکتان خوب نمی شنود با پزشک، موضوع را مطرح کنید. یک بار مراجعه به پزشک بهتر از عمری محرومیت دلبندتان از شنوایی است.

 

 


   علی اخوان بهبهانی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه